Kansainvälinen rekrytointi
Jos harkitset kansainvälistä rekrytointia, on useita eri tahoja, hankkeita sekä palveluita, joista on mahdollista saada neuvontaa ja apua kansainväliseen rekrytointiin. Voit saada apua esimerkiksi itse rekrytointiin, monimuotoisen työyhteisön johtamiseen ja työntekijän asettumiseen Suomeen.
Työmarkkinatorin Työnantajien ja yrittäjien palvelut
Työllisyysalueiden kansainvälinen rekrytointi ja EURES tarjoavat neuvontaa työantajille kansainväliseen rekrytointiin liittyen.
EURES on yhteystyöverkosto, joka auttaa työvoiman liikkuvuuteen ja kansainvälisiin rekrytointeihin liittyvissä asioissa Europan alueella (EU-maat, Norja, Sveitsi ja Liechtenstein).
Työllisyysalueiden kansainvälinen rekrytointi ja EURES
Onko organisaatiosi palkkaamassa työntekijän ulkomailta? Lue, mitä sinun on työnantajana otettava huomioon.
Rekrytoin ulkomailta – Työnantajan tilanteet – Työmarkkinatori (tyomarkkinatori.fi)
Neuvontapalvelut
Tietoa ja palveluita työnantajalle kansainväliseen rekrytointiin.
Work in Finland -sivustolta löytyy kootusti tietoa kansainvälisestä rekrytoinnista. Heillä on myös neuvontapuhelin, jossa työantajaa autetaan rekrytointiin liittyvissä kysymyksissä.
Lempäälän kunnan ohjaus ja neuvonta vieraskielisille ja maahanmuuttajille
International House Tampere auttaa kansainväliseen osaamiseen ja rekrytointiin liittyvissä asioissa pirkanmaalaisia työnantajia.
Lisätietoa
Osaamisen paikka -sivusto tarjoaa monipuolista tietoa ja työkaluja rekrytointivaiheeseen. Löydät myös tietoa perehdytykseen ja ohjaukseen työpaikalla.
Maahanmuuttoviraston (Migri) sivuilta löytyy tietoa ja ohjeita ulkomailta tulevan työntekijän palkkaamiseen esimerkiksi oleskelulupa-asioihin liittyen.
THL:n sivuilta löytyy kattavasti tietoa maahanmuutosta ja kulttuurien moninaisuudesta. Sivuilta löytyy esimerkiksi tietoa monimuotolausekkeen käytöstä rekrytoinnissa sekä kielitietoisesta työskentelystä.
Väestöliitto on tehnyt Kielitietoinen rekrytointi ja työyhteisö-oppaan:

Päivitetty 3/2025